Yin och Yang eller Yang och Yin? 
Yin och Yang kompletterar varandra. Yin är passiv, stilla och lugn. Yang är aktiv, energisk och rörlig. Men Yin finns i Yang och Yang finns i Yin. De vibrerar ihop och berikar varandra.
Yinyoga fokuserar på yindelar i kropp och sinnet. Det är en mycket långsam yoga-stil som stimulerar bindväv, ligament och inre organ. De mycket enkla yogaställningarna utförs alltid liggande eller sittande. Till skillnad från till exempel power yoga, ashtanga och andra dynamiska yoga- former, kända som Yang stilar, låter yinyoga dina muskler slappna av helt. Du stannar i varje ställning under flera minuter och praktiserar samtidigt mindfulness. Yinyoga är alltså ett utmärkt komplement till annan fysisk aktivitet såsom löpning, styrketräning och andra mer dynamiska stilar. Denna yoga öppnar kroppen långsamt och fyller den med färsk, ny energi (kallas chi eller prana). Yinyoga innehåller tre delar; yoga, mindfulness och kinesisk medicin. På grund av de statiskt hållna positionerna stimuleras de så kallade meridianerna i kroppen. Effekten efteråt kan därför kännas som effekten efter en akupunkturbehandling. Det är en oerhört avkopplande samtidigt energigivande yogastil som alla, oavsett tidigare erfarenhet, kan utföra.
FASCIA
Den senaste tiden har även naprapater, kiropraktorer och sjukgymnaster uppmärksammat det som yogan har känt till i flera tusen år. Nämligen vikten av fascia-stimulans. Fascia är en del av bindväv, ett slags vit film vars huvudsakliga uppgift är att hålla muskler och ben ihop (muskler och ben är också gjorda av en slags fascia). Fascian illustreras sällan i anatomilitteraturen, och har även ofta förbisetts inom sjukgymnastiken. Det är just denna del som främst nås genom yinyoga. Genom att hålla kroppen statiskt, i samma position under en lång tid kommer vi åt fascian. Meridianerna som nämndes tidigare är belägna i fascia och det är därför en yin-session är en slags kombinerad fascia/meridianen stimulering.
Yinyoga – vipassana-yoga!
Alla yoga-lärare har en egen stil i sin undervisning. Eftersom jag tror att vipassana meditation (även kallad mindfulness) är ett oslagbart verktyg för själv-insikt använder jag mig av den under mina klasser. Enligt min åsikt är alla yinyoga ställningar meditation- positioner.
Under ett pass stannar vi i varje position under en tid och koncentrerar oss på både de fysiska förnimmelser som uppstår, men också på våra tankar och våra känslor. Genom mindfulness-tekniken, uppmanar jag mina elever att observera allt. Allt är viktigt. Och allt bör accepteras och sedan släppas (eller inte släppas). Låt vara, släpp taget, slappna av. Välkommen att prova yinyoga. Det är beroendeframkallande!
Eftersom jag även arbetar som journalist, skriver jag många artiklar om yoga och meditation, för att se några av mina artiklar, besök min andra hemsida www.magdalenamecweld.com



