Välkommen till vår vackra yogastudio på Reimersholme. Omgiven att vatten och grönska med stora fönster. Hos oss blir du personligen bemött, kan ta en kopp te i lugn och ro innan eller efter yogan. Läs om varje yogapass och lärare nedan.
Observera att du bokar varje yogaklass individuellt till respektive lärare. Det går alltid att komma oanmäld (drop in) och swisha på plats. Katharinas klasser på måndagar är på donation liksom Vipassanagruppens meditationer kl 18.30 på torsdagar.
Drop in från 180 kr - 250 kr (60 - 90 min)
Fem klippkort 710 kr - 990 kr
Tio klippkort 1490 kr - 1890 kr
OBS. Pensionärs/student/långtidssjukskrivna och låginkomsttagare -rabatter tillämpas. Ansökan kan göras till vissa lärare. Se nedan för kontakt.
SCHEMA HÖSTEN 25
Studion ligger på Reimersholsmgatan 79, gå in genom porten (ingen kod) och ta 2 trappor ner (hiss finns).
PRISER OCH ÖVRIG INFORMATION OM LÄRARE/KLASSER
Måndagar
11.00 - 12.00 Yinyoga - Katharina - OBS! Donationsklass - alla intäkter går oavkortat till välgörenhet.
17.45 - 19.00 Moving Yin - Emma af Geijerstam
19.15 - 20.30 Hatha Yoga Emma af Geijerstam
Måndagar kl. 11.00 - 12.00
Lunch Yin med Katharina
Kl: 11.00 - 12.00 Lektionerna är donationsbaserade, betala det du har råd med, alla intäkter skänkes oavkortat till välgörenhet. Kom och må gott samtidigt som du gör gott!
Kontakt & bokning: katharinayoga@outlook.com
Måndagar kl. 17.45 - 19.00 & 19.15 - 20.30
Yoga för stela män, Hatha Yoga & Moving Yin med Emma
Kl: 17.45 - 19.00
Kl: 19.15 - 20.30 Hatha yoga (start 25 aug) 16 tillfällen 3295 kr, drop in 240 kr(bokas via info@mayogi.se)
En mer dynamisk yogaklass där vi både bjuder in kropp (asanas) , sinne (meditation), samt andning (pranayama). Den här kursen passar dig som har yogat tidigare och vill fortsätta att utvecklas på yogamattan.
Kl: 17.45 - 19.00 Moving Yin (start 20 okt) 8 tillfällen 1695 kr
Här varvar vi ett mjukt flöde med vilande Yinpositioner. Även när vi går in i de olika positionerna så gör vi det med medvetna rörelser. Yin är en långsam form av yoga, inspirerad av traditionell kinesisk medicin, mindfulness och mjuk Hatha yoga. Vi stannar i positionerna i 3-5 min och den passiva stretchen som uppstår mjukar upp bindväv, ligament och leder.
Kontakt & bokning: info@mayogi.se
Tisdagar
11.00 - 12.00 Yinyoga - Lisa Rinnevuo (start 26 aug).
17.00 - 18.15 Yinyoga & Yoga nidra - Lisa Rinnevuo.
18.30 - 20.30 Female Balance, Annki Warberg Landahl.
OBS! November 2025 - mars 2026 håller Kerstin Lundgren i denna klass i Kundaliniyoga.
Tisdagar 11.00 - 12.00 & 17.00 - 18.15
Kl: 11.00 - 12.00 Lunch Yin med Lisa (start 26 aug)
Yinyoga är en lugn och meditativ form av yoga med fokus på att sträcka ut bindväven och på så vis mjuka upp hela kroppen.
Vi stannar i positionerna i ca. fem minuter för att komma åt en avspänning på djupet.
Allt går att anpassa efter individens förutsättningar, denna klass funkar för alla kroppar; nybörjare eller vana yogis, stela som viga, alla kan vara med.
Yinyoga är bra för alla!
Lisas klasser är lugna med fokus på medveten närvaro och att ha en snäll inställning till sig själv.
Denna klass passar dig som vill slappna av, mjukna på in-och utsidan, ge dig själv en stund att släppa taget och landa i kroppen.
Tisdagar 11.00-12.00
Gratis Prova-på 19 Augusti
Start 26 Augusti
Kl: 17.00 - 18.15 Yinyoga med yoganidra med Lisa (start 26 aug)
YINYOGA & YOGA NIDRA
En lugn klass för dig som vill släppa taget en stund och landa i kroppen.
Yinyoga är en lugn och meditativ form av yoga som fokuserar på att sträcka ut kroppens bindväv (fascia, ligament, bindväv) snarare än musklerna.
Vi stannar i positionerna upp till fem minuter för att komma åt en avspänning på djupet.
Allt går att anpassa efter individens förutsättningar så denna klass funkar för alla kroppar; nybörjare eller vana yogis, stela som viga, alla kan vara med.
Yinyoga är bra för alla!
Yoga Nidra är en guidad djupavslappning där kroppen är bekväm och totalt avslappnad medan sinnet är vaket och medveten om att du slappnar av.
Lisas klasser har fokus på medveten närvaro och att ha en snäll inställning till sig själv.
Tisdagar 17.00-18.15
Gratis Prova-På 19 Augusti
Start 26 Augusti
Tisdagar kl. 18.30 - 20.30
FEMALE BALANCE YOGA med Annki Warberg Landahl
Detta är en kurs på 14 tillfällen - för dig som vill göra det allra vackraste för din kropp, sinne och varande som kvinna! Female Balance är en total re:set med yoga, andning, mantrasång, dans, somatiska övningar och ayurvedisk visdom för att stötta dig på alla plan!
Lärare: Annki är en mycket uppskattad och passionerad yoga-, dharma- och ayurvedalärare sedan 25 år. Hon är pionjär inom holistisk kvinnohälsa, håller yogautbildningar, ger uppskattade retreats och längre kurser.
Tid: Tisdagar kl. 18.30 - 20.30
Passar dig: för kvinnor i alla åldrar och olika faser i livet.
Hemsida & bokning: https://annki-klas.com/evenemang/female-balance
Onsdagar 17.30 - 19.00
Kundalini Flow Yoga med Zoran Lovrencic
Kundalini Flow Yoga är en kraftfull och hjärtcentrerad yogapraktik som kombinerar dynamiska kroppsrörelser med medveten andning och kundalini-meditation. Vi frigör blockeringar och öppnar upp för ny energi samtidigt som en djup inre frid skapas.
Lärare: Zoran är internationellt certifierad kundaliniyoga- och meditationslärare, samt utbildad Dream Circle Facilitator på DreamHive NYC och SuperHealth®-instruktör. Med en passion för att skapa hjärtcentrerade gemenskaper bjuder Zoran in till en yogaresa som förankrar både kropp och själ på ett transformerande sätt.
Passar dig: Som vill ha ett kraftfullt yogiskt verktyg att integrera i din vardag för att öka medvetenhet, energi och inre balans.
Onsdagar 19.15 - 21.00
Kundaliniyoga för män – Styrka, närvaro och balans
Den här kursen är för dig som är man – oavsett ålder, bakgrund eller tidigare erfarenhet av yoga – och som vill stå stadigt i dig själv, mitt i livets utmaningar. Vi använder kraftfulla tekniker från kundaliniyogan: fysiska rörelser, andning, meditation och avslappning som hjälper dig att släppa stress, återhämta energi och komma närmare din inre kärna.
Det här är en plats där du får vara både stark och sårbar, där masken kan släppas och något mer äkta får ta plats. Förutom yogapassen kommer vi att dela tankar och erfarenheter i en trygg gemenskap – om det som faktiskt rör sig inom oss som män.
Torsdagar kl 18.30 - 21.00 Kostnadsfritt (frivillig donation).
Meditation & Föredrag med Staffan Hammers/Marie Ericsson - Vipassanagruppen
Lärare: Meditation inom buddhistisk tradition med Staffan och Marie varannan gång. Båda lärarna har har över 50 års erfarenhet av att leda meditation. Staffan har även varit munk i 11 år på Sri Lanka. Kvällarna börjar med 45 minuters meditation, följt av en fikapaus och ett buddhistiskt föredrag.
Passar dig: Oavsett om du är nybörjare eller erfaren, är du välkommen att delta för att skapa inre lugn och ökad medvetenhet. Ingen föranmälan krävs, det är bara att dyka upp. Välkommen!
Ingen bokning behövs, det är bara att dyka upp.
Hemsida: www.sangha.nu
Söndagar 18.30 - 20.00 Yinyoga med Victoria
Yinyoga & TKM med Victoria
Vi kombinerar yinyogans meditativa och återhämtande praktik med utrymme för somatiskt utforskande i positionerna för att stödja kroppen och nervsystemet som helhet.
Klassernas innehåll är inspirerat av traditionell kinesisk medicin (TKM), somatisk rörelseutforskning, andning, mindfulness och musikterapi.
Qigong med Jana
Soundhealing & Gongbad
Lärare Zoran Lovrencic
Välkommen till en omfamnande upplevelse av stillhet och återhämtning genom ljud och vibrationer!
Ett perfekt avslut på veckan då du får möjlighet att smälta djupt in i ett tillstånd av avslappning och inre frid.
Där kropp och sinne balanseras genom både
kraftfulla och smekande ljud från gongar, klangskålar och andra helande instrument.
Fredag 17 december
Kl. 18.00-20.00
Pris: 350 kr Boka här
Restorative & Yoga Nidra
Lärare: Lisa Rinnevuo
Släpp taget om veckan som varit och landa mjukt in i helgen. Under denna workshop får du ladda dina inre batterier och kropp och sinne koppla av på djupet.
I restorative yoga använder vi bolster, block filtar och tyngdkuddar (valfritt) för att avlasta spänningar och hjälpa nervsystemet in i en välgörande vila.
Yoga nidra är en guidad avslappning där kroppen hamnar i ett sömntillstånd medan sinnet är vaket och medvetet om att du slappnar av.
Denna klass är till för dig som önskar varva ned en stund.
Passar alla.
19 December
Kl. 18.00-20.15
350kr Boka här
Lisa
OBS. Ger rabatter för pensionärer/studenter/långtidssjukskrivna och låginkomsttagare. Ansök via lisa@lisarinnevuo.com
Lisa Rinnevuo ser närvaron i yogan som sitt ankare. Förutom att vara certifierad i yinyoga och restorative yoga hos Magdalena Mecweld och Mats Nielsen är Lisa även en väletablerad konstnär, vilket ger en extra dimension av kreativitet och helande till hennes undervisning.
Emma
Emmas relation till yoga sträcker sig 25 år tillbaka och har funnits med genom många olika faser i livet.
Emma är yogalärare med god erfarenhet av att använda yoga i stressreducerande syfte.
Hon är certifierad inom Hatha yoga, Yinyoga, Restorative yoga och är även Personlig yogalärare med möjlighet att ta emot dig som önskar personlig yogaträning.
Zoran
Zoran Lovrencic är internationellt certifierad kundaliniyoga- och meditationslärare, samt utbildad Dream Circle Facilitator på DreamHive NYC och SuperHealth®-instruktör.
Med en passion för att skapa hjärtcentrerade gemenskaper bjuder Zoran in till en yogaresa som förankrar både kropp och själ på ett transformerande sätt.
Annki
Annki Warberg Landahl är en mycket uppskattad och passionerad yoga-, dharma- och ayurvedalärare sedan 25 år.
Hon är pionjär inom holistisk kvinnohälsa, håller yogautbildningar, ger uppskattade retreats och längre kurser. Tillsammans med sin man Klas har hon ett yogiskt online-community.
Jana Särman
Jana Särman har mycket lång erfarenhet av kinesisk medicin och qigong.
Hon ger workshops i qigong samt har sin akupunkturmottagning på Wisdom Works Studio.
Boka akupunktur och qigong med Jana: 0707 34 88 00/ jana@odlalivet.se, www.odlalivet.se
Victoria
Victoria är certifierad i Yinyoga Grund med Magdalena & Mats, EmbodiedYin, Hatha yoga och stressreducerande metoder. Parallellt med yogan studerar Victoria just nu till fysioterapeut.
Hon har under de senaste åren undervisat främst i Yin och Hatha yoga med stor vikt i det somatiska utforskandet.
Katharina
Boka Wisdom Works Studio
Vill du hyra vår vackra studio? Här finns även faciliteter för kurser/events utanför yogan.
Kontakt: info@yin-yoga.se
Hitta hit: Wisdom Works Studio ligger på Reimersholmsgatan 79 -2tr, Reimersholme, Stockholm. Närmast T-Bana är Hornstull (buss 4) eller buss 66/54 till slutstation. Du kan också promenera längst vattnet från Hornstull (cirka 15 min.). Länk till karta!